Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Azelastin s flutikason propionátem ve společném nazálním aplikačním systému prokázaly svou účinnost pro zvládnutí příznaků alergické rinitidy i v real-life studii


 

Klimek, L., Bacher, C., Mösges, R. et al. Effectiveness of MP29-02 for the treatment of allergic rhinitis in real-life: results from a noninterventional study. Allergy Asthma Proc 36, 1: 40–47, 2015.

 

 

Klinické studie představují zlatý standard medicíny založené na důkazech (evidence-based). Interpretace výsledků studií musí být založena mj. také na tom, jaké skupiny pacientů se týká uvedená studie, jak je konstruována a jaké má stanoveny cíle.

                    Randomizované klinické studie mají zajištěnu vynikající selekci pacientů, jasně danou srovnatelnost výsledků a minimalizaci vlivu zavádějících faktorů. Nicméně díky přesné a jasné selekci pacientů vlastně, zjednodušeně řečeno, odpovídají na otázku, zda uvedený postup či léčba může fungovat za „přesně daných podmínek“.

                    Studie z reálného světa (real-word evidence), které zažívají poslední dobou díky zpřesnění statistických metod a možnostem práce s velkými soubory dat velký boom, odpovídají na poněkud jinou otázku. Funguje uvedený postup doopravdy na široké neselektované populaci? Navzdory řadě zjevných výhod (možnosti zahrnutí velkých datových souborů pacientů, reálné přiblížení praxi apod.) mají pochopitelně i svá omezení a nevýhody. Dá se čekat, že s výsledky analýz z real-word evidence (RWE) studií se budeme v budoucnu setkávat stále častěji.4

                    Jednou z RWE studií, která zahrnula 1 781 pacientů s alergickou rinitidou (AR), byla německá multicentrická, prospektivní a neintervenční studie s MP29-02. Pod tímto označením se skrývá nová formulace azelastinu a flutikason propionátu ve společném intranazálním aplikačním systému. Cílem studie bylo testovat účinnost tohoto přípravku v reálné klinické praxi.


Testovanými pacienty byli nemocní s akutními symptomy alergické rinitidy a hodnotou VAS (vizuální analogové škály) nad 50 mm. Nemocní si aplikovali MP29-02 a hodnotili pomocí VAS symptomy 0., 1., 3. a 7. den a také po 14 dnech terapie.

                    MP29-02 redukoval výchozí VAS skóre 75,4 mm (SD=17,2) na 21,3 mm (SD=18,3) na konci sledování, tedy o 54,1 mm. Polovina pacientů dosáhla dobré kontroly svých příznaků do tří dnů léčby.

                    Podobné výsledky byly zjištěny jak pro dospívající, dospělé i starší pacienty, a to jak u sezónní, tak i celoroční alergické rinitidy.1

                    Data z reálné klinické praxe tak ukazují srovnatelné nebo lepší výsledky, než ukázaly randomizované klinické studie.

                    MP29-02 je přípravek, který je u nás dostupný jako Dymistin. Jde o kombinovaný lék obsahující azelastin a flutikason propionát. Je indikován ke zmírnění symptomů středně závažné až závažné sezónní a celoroční alergické rinitidy, při nedostatečném účinku samotného intranazálního antihistaminika nebo samotného glukokortikoidu pro dospělé a dospívající od 12 let věku.2

 

redukce.png

Literatura

1. Klimek, L., Bacher, C., Mösges, R. et al. Effectiveness of MP29-02 for the treatment of allergic rhinitis in real-life: results from a noninterventional study. Allergy Asthma Proc 36, 1: 40–47, 2015.

2. Souhrn údajů o přípravku: Dymistin 137 mikrogramů/50 mikrogramů nosní sprej. (online: www.sukl.cz) [cit. 31.5.2018]

3. Brozek, J. L., Bousquet, J., Baena-Cagnani, C. E. et al.; Global Allergy and Asthma European Network, Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation Working Group. Allergic rhinitis and its impact on asthma (ARIA) 2010 revision. J Allergy Clin Immunol 126, 3: 466–476, 2010.

4. Jarkovský, J. Co by měl vědět kardiolog o hodnocení klinických studií. In: Vítovec, J. et al. Léčba kardiovaskulárních onemocnění. Praha: Grada, 2018 (s. 166–181)


 

Publikováno: Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL 15, 2, 2018.