Další články dle let:
14.12.2023
Vedeni lehkou nostalgií za starou tištěnou podobou časopisu, rozhodli jsme se také trochu bilancovat.
Vzhledem k tomu, že za klíčový pokládáme názor Vás čtenářů, dovolili jsme si připravit malou anketu. Ankety, které hodnotí nejzajímavější článek, se houfně vyskytují v řadě časopisů. Někdy jsou spojeny s finanční či jinou prémií, jindy články vyhodnocuje speciální odborná komise či rada moudrých, nebo je hlasování v anketě odměněno. Každý časopis si to dělá trochu po svém, příkladů je prostě mnoho. Trochu jsme se obávali, zda získáme dostatečné množství hlasů, aby naše anketa byla relevantní – vždyť jsme ji vyhlásili pouze elektronicky v našem e-mailovém newsletteru, hlasování nebylo nijak odměněno a na hlasování byly pouhé dva týdny. Také s jsme s takovou anketou neměli v našem časopise dosud žádnou zkušenost. Přesto nás velmi mile překvapilo, kolik hlasů v elektronické anketě přišlo.
Pro hlasování jsme nabídli výlučně kazuistická sdělení (tedy nikoliv jiné typy článků) za poslední tři roky. Hlasovalo se za každý rok samostatně. K hlasování jsme využili platformu Survio.
V letošním, dosud neuzavřeném ročníku (2023), bylo hlasování nejtěsnější. Vítězná kazuistika věnovaná terapii dupilumabem u pacienta s astmatem a atopickou dermatitidou vyhrála o jediný bod nad trojicí prací, která se umístila shodně na druhém místě. V kazuistikách z let 2021 a 2022 byly rozdíly významně výraznější.
Slíbili jsme při vyhlášení ankety připomenout nejatraktivnější kazuistiky na stránkách posledního tištěného čísla. Pro elektronickou verzi našeho časopisu si dovolujeme vítězné kazuistiky připomenou alespoň v podobě souhrnů – plné verze najdete v archivu časopisu.
Archiv časopisu dnes již obsahuje několik tisíc článků v dosud celkem 110 vydaných číslech.
Dupilumab v léčbě těžkého eosinofilního alergického astmatu u pacienta s atopickou dermatitidou
Martina Kulířová, Vratislav Sedlák
Plicní klinika LF UK a FN Hradec Králové
Těžké nekontrolované asthma bronchiale výrazně snižuje kvalitu života nemocných. Zlom pro pacienty i jejich ošetřující lékaře znamenal příchod biologické terapie, která má potenciál zlepšit kvalitu života pacientů a kontrolu astmatu, snížit počet exacerbací a redukovat dávku chronické kortikoterapie. Pro pacienty s eosinofilním astmatem je v České republice k dispozici od roku 2019 dupilumab – monoklonální protilátka cílená proti alfa podjednotce receptoru pro interleukin-4, která blokuje efekt interleukinu 4 a 13, které hrají důležitou roli v patogenezi zánětu typu 2. V kazuistice popisujeme případ mladého muže s těžkým eosinofilním alergickým astmatem a atopickou dermatitidou, u kterého terapie dupilumabem vedla ke zlepšení kontroly astmatu, redukci exacerbací a zároveň k výraznému zlepšení atopické dermatitidy.
Obrovský bulózní emfyzém jako neobvyklá příčina dušnosti
Tomáš Kratochvíl1, Vladimír Herout1, Pavel Vysloužil2, Mirka Džingozovová1, Martin Ambroz1, Zuzana Šabacká3
1Klinika nemocí plicních a tuberkulózy, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno
2Chirurgická klinika, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno
3Alergologie a klinická imunologie, Velká Bíteš
Mezi vzácné příčiny dušnosti patří obrovský bulózní emfyzém, jinými slovy syndrom mizející plíce. Jedná se o bulu nebo buly vyplňující alespoň jednu třetinu hrudníku a utlačující okolní plíci s typickým radiologickým nálezem často zaměňovaným za pneumotorax. Předkládaná kazuistika ilustruje diagnostické a terapeutické rozpaky i omyly týkající se tohoto syndromu, včetně jeho komplikací, a zamýšlí se nad prováděním uvážlivých vyšetření a zákroků v medicíně 21. století.
(Kazuistiky v APORL 20, 3: 5–9, 2023)
Progredující cyanóza horních končetin po prodělaném covid-19 a covid-19 vakcinaci: kazuistika
Jan Novák, Ivo Hofírek
Angiologická ambulance, 2. interní klinika, LF MU a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Covid-19 je virové onemocnění, během kterého se mohou různými mechanismy rozvinout stavy vedoucí ke vzniku trombóz v žilách i tepnách. Podobně i vakcinace proti covid-19 může spustit mechanismy vedoucí k tromboembolickým komplikacím. V předkládané kazuistice popisujeme případ 70letého jinak zdravého muže, u kterého se během onemocnění covid-19 a po aplikaci vakcinace proti covid-19 rozvinula progredující cyanóza na horních končetinách na podkladě trombózy tepen palmárních oblouků a aa. ulnares. Situaci se podařilo vyřešit kombinací antikoagulační a antitrombotické léčby.
(Kazuistiky v APORL 20, 2: 8–15, 2023)
Plicní mukormykóza jako komplikace covid-19 pneumonie
Tomáš Řezáč1, Pavlína Lysková2, Luděk Stehlík3, Roman Zazula1
1Anesteziologicko-resuscitační klinika 1. LF UK a FTN, Praha
2OPMM Praha – ZÚ Ústí nad Labem
3Pneumologická klinika 1. LF UK a FTN, Praha
Plicními invazivními mykotickými infekcemi způsobenými vláknitými houbami z třídy Mucormycetes (dříve Zygomycetes) jsou ohroženi především imunokompromitovaní nemocní, mimo jiné i pacienti s onemocněním covid-19. Rizikovými spolupodílejícími faktory jsou především diabetes mellitus a terapie kortikosteroidy. Dominující rody Rhizopus a Mucor ve tkáni formují široké, hyalinní, neseptované nebo řídce septované hyfy s širokým úhlem větvení. Při angioinvazi působí trombózu s ischemickou nekrózou tkáně.
Diagnostika plicní formy mukormykózy je založena na klinickém vyšetření, zobrazovacích metodách, odběru bioptických vzorků a kultivačním vyšetření. Obzvláště výtěžné je vyšetření materiálu fluorescenční mikroskopií a histopatologické vyšetření ve specifickém barvení dle Grocotta a Periodic Acid Schiff (PAS). Poslední dobou se uplatňují i molekulárně-genetické metody PCR a NGS (Next Generation Sequencing). Terapie spočívá v podání antimykotik (amfotericin B či isavukonazol) a chirurgickém débridementu postižených tkání. Mortalita přes veškerý pokrok v diagnostice i terapii zůstává velmi vysoká.
V prezentované kazuistice popisujeme případ 35letého diabetika 1. typu, u kterého byla v rámci covid-19 pneumonie s těžkým hypoxemickým selháním plic s následnými infekčními komplikacemi při mykologickém vyšetření (imunofluorescenční mikroskopií) diagnostikována plicní mukormykóza. Byla zahájena terapie isavukonazolem, později byl nález potvrzen sekvenačním průkazem (NGS) detekcí Rhizopus microsporus. Po přechodném zlepšení stavu došlo ke komplikacím při dalším šíření mykotické infekce v pravém horním plicním laloku, krvácení z ložiska endobronchiálně, opakovaně ošetřovaného bronchoskopicky, a to i přes pokračující antimykotickou terapii isavukonazolem. Po provedení resekčního výkonu (horní lobektomie) a úvodním klidném pooperačním období došlo k refrakternímu septickému šoku s multiorgánovým selháním (MOF) a k úmrtí nemocného. V sekčním histopatologickém nálezu z nekropsie pravé plíce byl potvrzen nález charakteristický pro pokračující šíření mukormykózy.
(Kazuistiky v APORL 20, 1: 31–37, 2023)
Vliv rehabilitační léčby na ventilační parametry a sílu dýchacích svalů u dětského pacienta s extraezofageálními projevy gastroezofageálního refluxu
Pavla Horová, Kateřina Neumannová, Martin Dvořáček
Katedra fyzioterapie, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Souhrn
Gastroezofageální reflux (GER) je u dětí v novorozeneckém a kojeneckém věku velmi častý jev způsobený zpětným tokem žaludečního obsahu do jícnu. U malých dětí se nejčastěji s refluxem setkáváme ve formě ublinkávání až zvracení. Pokud s narůstajícím věkem dítěte příznaky přetrvávají, může dojít zpětným tokem žaludečního obsahu k podráždění až k poškození sliznice jícnu i respiračního traktu dítěte. Pro extraezofageální reflux svědčí příznaky jako chronický kašel, chrapot, asthma bronchiale, časté laryngitidy či otitidy. První volbou v léčbě gastroezofageálního refluxu dětí je důsledné dodržování režimových a dietních opatření a poté farmakologická léčba inhibitory protonové pumpy. Nejčastější příčinou GER je porucha ezofagogastrické junkce, jejíž vnější svěrač je tvořen krurální částí bránice. Proto je vhodné zařadit do terapie také cílený posturálně respirační trénink zaměřený na posílení svěračové funkce bránice a ovlivnění průchodnosti dýchacích cest, jejichž sliznice byla podrážděna žaludečním obsahem.
Biologická terapie těžkého refrakterního asthma bronchiale v těhotenství
Alena Zimulová
Ambulance alergologicko-imunologická, Plicní oddělení, KN T. Bati a.s., Zlín
Souhrn
Dobrá kontrola těžkého refrakterního astmatu během těhotenství je velmi důležitá jak pro matku, tak i pro dítě. S terapií anti-IL-5 v graviditě není zatím mnoho zkušeností. Následující sdělení popisuje kazuistiku ženy s těžkým refrakterním kortikodependentním asthma bronchiale, která byla během těhotenství léčena mepolizumabem.