Pane magistře, co se tedy mění od 1. 1. 2024 v časopise Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL?
Stručně řečeno, časopis přechází na plně digitální podobu.
Dosud vycházel čtyřikrát ročně v papírové podobě s případnými tištěnými suplementy, která byla věnována např. abstraktům z vybraných konferencí nebo tematickým výběrům. V posledních dvou letech přibyla k tištěným číslům i jejich přesná kopie v PDF elektronické podobě na našich internetových stránkách. PDF variantu tištěného čísla je možné na internetu bezplatně prohlížet i si ji stáhnout pro svou potřebu. Postupně jsme obsah našich internetových stran doplňovali o vybrané aktuality, přehledy akcí, tematické výběry (rubrika Téma pro Vás) a další, tedy vlastně obsah, který byl navíc oproti tištěným Kazuistikám.
Od 1. ledna 2024 přestanou vycházet tradiční papírové Kazuistiky s periodicitou vydání jednou za čtvrt roku a nahradí je nový publikační systém.
Hlavní publikační platformou se stane elektronická verze našeho časopisu Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL online. Články budou publikovány postupně a jednotlivě. Počítáme s tím, že měsíčně bude publikováno několik článků. Každý článek bude označen datem publikace a unikátním číslem.
Kolik bude stát předplatné, resp. přístup na stránky Kazuistik?
Kazuistiky budou vycházet v režimu open access a přístup tedy nebude zpoplatněn. Určeny zůstávají pochopitelně pro odborné zdravotnické pracovníky, tedy lékaře a lékárníky, jak to vyžaduje zákon. Inspirovali jsme se u zahraničních časopisů, kde i u těch nejvýznamnějších převažuje režim open access a bezplatný přístup pro čtenáře.
Jak je to s právní a formální kontinuitou časopisu? A jak citovat články z našeho časopisu?
Kazuistiky v APORL jsou stále týž časopis a kontinuita vydávání i všechny instituty i procesy časopisu zůstanou zachovány. Konzultovali jsme náš postup s Národní agenturou ISSN a jediné, co se změní, je, že přibude další ISSN. V rámci jediného časopisu tištěné produkty budou mít jedno ISSN a elektronická verze časopisu pak další ISSN. Společný bude i název – Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL (v případě elektronické verze s dodatkem online). Takže i elektronická verze našeho časopisu bude mít v příštím roce ročník 21.
Články z elektronických zdrojů se ovšem citují poněkud jinak, než v běžném časopise. Jestliže pro identifikaci článku v tištěném časopise obvykle postačuje (krom autora a názvu článku) ročník (ev. číslo) a strany, elektronická publikace je vymezena především kombinací elektronické adresy a času, kdy jsme jej na uvedené adrese shlédli (ev. kdy tam byl publikován, pokud se text nemění). Naše články budou označeny jak datem vydání, tak unikátním číslem článku.
Takže bude nebo nebude vycházet časopis na papíře?
Hlavní elektronickou platformou budou průběžně publikované online články. Takže nebude! Papír zůstane vyhrazen jen pro speciální vydání, např. suplementa, která budou sborníky abstrakt z vybraných akcí, nebo tematické výběry pro speciální příležitosti. Jde o tradici, kterou bychom neradi zahodili. Takový sborník abstrakt je dostupný i na samotné akci a slouží na místě, kam by prsty elektronického sborníku zatím určitě nedosáhly... Ostatně vychází často z dlouholeté spolupráce. Takovým případem je například každoroční sborník Setkání pneumologů a pneumochirurgů v Emauzích. I v takovýchto případech je ale více než pravděpodobné, že současně vznikne i elektronická verze uvedeného suplementa.
Co přinese elektronické publikování autorům a co čtenářům?
Mezi hlavními přednostmi bych uvedl pružnost publikování. Rukopis článku může být vydán okamžitě poté, co úspěšně projde redakčním a recenzním řízením. Nemusí čekat na termín vydání čísla. Současně se výrazně rozšíří možnosti formátů článku – v nové platformě již nejsme omezeni velikostí a počtem – např. v obrázcích na šířku jednoho či dvou sloupců nebo limitováni jejich rozsahem. Elektronická publikace umožňuje ilustrovat článek videozáznamem, audiosoubory, umožňuje přidat rozsáhlou dokumentaci (např. obrazovou či tabulkovou) do přílohy apod. O možnostech linků – elektronických odkazů do jiných článků, podpůrných zdrojů, nebo provazování série článků ani nemluvě.
Dostal jsem několik e-mailů, které reagují s lítostí na to, že již nebude k dispozici tištěná verze. Osobně určitě částečně sdílím tuto nostalgii po papírové podobě časopisu. Vyrůstal jsem obklopen knihami, protože v době mého dětství internet a sociální sítě neexistovaly a televize nebyla alternativou (protože v ní stejně jako dnes nic kloudného nebylo). Kniha je pro mne dodnes kamarád. Nicméně řadu činností již vykonáván elektronicky, ať již se jedná o osobní bankovnictví, nahlížení do jízdního řádu vlaků nebo dopisování s přáteli. Jde tedy o ryze praktické rozhodnutí. Kazuistiky je možné číst jak na tradičních počítačích, tak i na tabletech a mobilních telefonech.
Mne osobně těší, že toto rozhodnutí pomůže snížit dopad naší činnosti na životní prostředí a zatížení naší planety. Beru jej jako součást naší odpovědnosti a pro mne vyvažuje pocit ztráty z toho, že už náš časopis nebudu držet v papírové podobě v ruce.
Jak poznám, že je v Kazuistikách nový článek?
Předpokládáme, že měsíčně by mělo být publikováno několik menších či větších článků. Pokud se zaregistrujete pro odběr newsletteru (na homepage časopisu najdete vpravo nahoře modré tlačítko „Chci dostávat novinky“) přijde vám s frekvencí přibližně jednou za měsíc upozornění na novinky, které byly v nedávné době publikovány. Frekvenci upozornění jednou za měsíc pokládáme za adekvátní, aby Vám neunikla upozornění kupř. na akce v nejbližší době nebo nejnovější články, ale současně abychom Vás neobtěžovali příliš často a nezahlcovali vám zbytečně e-mailovou schránku. Tuto možnost nabízíme poslední dva roky a řada z Vás již tento systém vyzkoušela. Neváhejte se zaregistrovat, pokud o informace máte zájem. Jinak samozřejmě zbývá tradiční cesta – jednou za čas stránky časopisu navštívit na adrese: www.kazuistiky.cz
Jak se změní ediční pravidla časopisu?
Předpokládáme, že se nijak nezmění. Autorské pokyny zůstávají v platnosti (najdete je také na internetu), redakční a recenzní řízení, stejně jako výše autorských honorářů, zůstávají v platnosti. Věříme, že i do budoucna budou Kazuistiky tou nejlepší platformou pro publikaci zkušeností z Vaší praxe v podobě kazuistických sdělení. Prosím neváhejte nám zaslat rukopis svého článku. Dostane se mu individuální péče. Přestože nebude k dispozici tištěná verze časopisu, je pochopitelně možné publikovaný článek získat v PDF podobě k doložení publikační činnosti a pro Váš osobní archiv.
Časopis je indexován v Bibliographia Medica Czechoslovaca a Bibliographia Medica Slovaca a pracujeme na jeho zařazení do Scopusu.
Přestože časopis Kazuistiky v APORL mění svou podobu z papírové na elektronickou, šéfredaktor zůstává stále stejný. Těším se na kontakt s Vámi, čtenáři i autory, ať již osobně na odborných konferencích, nebo písemně a po e-mailu. Prosím neváhejte mi napsat svůj názor, poznámku k této změně či cokoliv jiného co máte na srdci. A především nepřestávejte publikovat a dělit se o své zkušenosti s ostatními.
Karel Vízner, šéfredaktor (odpovědi)
a jeho alter ego s nápomocí kolegů (otázky)