Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Články


26.08.2024

Použití dupilumabu v terapii eozinofilní ezofagitidy u adolescentního chlapce

Nabil El-Lababidi

Klinika pediatrie a dědičných poruch metabolismu, 1. LF UK a VFN v Praze

 


Souhrn


Eozinofilní ezofagitida (EoE) je chronické lokální zánětlivé onemocnění jícnu, které může vést k příznakům jícnové dysfunkce a které je histologicky charakterizované přítomností eozinofilních infiltrátů při absenci jiných příčin eozinofilie. Klinické manifestace EoE jsou různorodé a často nespecifické. Diagnóza je endoskopická s verifikací signifikantní eozinofilie v bioptických vzorcích z jícnu. Terapie u dětských pacientů je, dle doporučení ESPGHAN, dietní, za použití inhibitorů protonové pumpy nebo topickými kortikoidy, přičemž jsou všechny tyto možnosti považovány ze rovnocenné. V refrakterních případech lze zvážit použití biologické léčby anti-interleukinem 4/13 dupilumabem. Prognóza onemocnění je neznámá.

 

Klíčová slova


eozinofilní ezofagitida

ezofagogastroduodenoskopie

slizniční eozinofilie

dietoterapie

blokátory protonové pumpy

topické kortikoidy

anti-interleukin 4/13

dupilumab


Summary


Dupilumab in the treatment of eosinophilic oesophagitis in an adolescent boy

Eosinophilic oesophagitis (EoE) is a chronic, local inflammatory oesophageal disease, which may cause symptoms of oesophageal dysfunction, and is characterised by predominantly eosinophilic infiltrates in the absence of alternative causes of eosinophilic inflammation. Clinical manifestations of EoE are varied and often nonspecific. The diagnosis is established endoscopically with verification of significant eosinophilia in oesophageal tissue samples. Treatment of children, based on ESPGHAN guidelines, is dietary, with proton pump inhibitors or topical steroids. All of these options are regarded as equal. Biological therapy, using anti-interleukin 4/13 – dupilumab, may be considered as an option in refractory EoE cases. Prognosis of this disease is unknown.

Keywords


eosinophilic oesophagitis

oesophagogastroduodenoscopy

mucosal eosinophilia

diet therapy

proton pump inhibitors

topical steroids

anti-interleukin 4/13

dupilumab


Úvod


Eozinofilní ezofagitida (EoE) je chronické zánětlivé onemocnění jícnu, mediované imunitně a/nebo antigenně.1,2 EoE je asociována s dysfunkcí jícnu v důsledku těžkého, predominantně eozinofilního zánětu.1,2 Incidence EoE je globálně vzestupná a dle některých zdrojů došlo až ke 40% nárůstu za období čtyř let.3 Klinické manifestace EoE jsou různorodé a odvíjejí se od schopnosti pacienta popsat své obtíže.1,4 Zatímco příznaky jsou u malých dětí nespecifické, u adolescentů a dospělých bývá tradičně dysfagie, pyróza, retrosternální bolest nebo pocit váznutí sousta.1,4 Příznaky však nemusí být permanentní a mohou se vyskytovat epizodicky nebo příležitostně.4 V některých případech může být první manifestací uváznutí sousta s nutností dezimpakce.4 Diagnostika je endoskopická s verifikací počtu eozinofilů (Eo) ≥15/zorné pole (HPF – high power field).2,5 Terapeutické možnosti jsou dietní, za použití blokátorů protonové pumpy (PPI – protein pump inhibitors) nebo topických kortikoidů.1 K dispozici je i první schválená biologická léčba anti-interleukinem (IL)-4/13 dupilumabem, která by měla být vyhrazena pro refrakterní případy.6,7

Následující kazuistika prezentuje použití dupilumabu u adolescenta s EoE refrakterní na standardní terapeutické modality.

 

Kazuistika


11letý chlapec byl vyšetřen v březnu 2022 v dětské gastroenterologické ambulanci na doporučení praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) pro měsíc trvající ranní nevolnosti, říhání, nauzeu, intermitentní zvracení a intermitentní řídké stolice, bez tenesmů či imperací. U chlapce je pozitivní alergologická anamnéza na polinózu a astma bronchiale, jinak je anamnéza bez pozoruhodností. V terapii užíval chlapec cetirizin a na doporučení PLDD omeprazol. Antropometricky byla patrná obezita, jinak klinický nález chudý. Laboratorní parametry fyziologické a RTG polykacího aktu a pasáže gastrointestinálním traktem s fyziologickým nálezem. Dechový test po zátěži laktózou s klinickou a laboratorně verifikovanou intolerancí. Byla doporučena bezlaktózová dieta s postupným zařazováním produktů s obsahem laktózy do jídelníčku dle vlastní tolerance. O měsíc později referovala matka zlepšení zdravotních obtíží o „70 %“. Pro pozorování souvislosti nevolností s vejcem bylo doplněno alergologické vyšetření s verifikací alergie na vaječný bílek, sóju a arašídy. Bezlaktózová dieta byla doplněna o eliminaci zjištěných potravinových alergenů. Následně byl chlapec přes letní měsíce s minimálními obtížemi – ranní nevolnosti, říhání, nauzea a zvracení zcela vymizely a bolesti břicha se vyskytovaly minimálně a vždy v souvislosti s defekací. Po návratu do školy v září 2022 došlo postupně k recidivě obtíží, v popředí s bolestmi břicha, nauzeou a zvracením. Vzhledem k návaznosti obtíží na školní docházku a k tenzním rodinným vztahům patrným opakovaně při ambulantních návštěvách (rozvedení rodiče, střídavá péče, nevraživost mezi rodiči) se diferenciálně diagnosticky zvažoval podíl poruchy interakce osy střevo–mozek (dříve známé jako funkční gastrointestinální obtíže) a v prosinci 2022 byla doplněna ezofagogastroduodenoskopie (EGDS) s fyziologickým makroskopickým nálezem. Histologicky byla verifikována EoE s počtem eozinofilů až 60 Eo/HPF.

V souladu s tehdy platnými doporučeními postupy ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu), vydanými v roce 2014, byla eliminační dieta rozšířena na „6-food elimination diet“ s vynecháním mléka a mléčných produktů, vajec, pšenice, arašídů a stromových ořechů, sóji a ryb a mořských plodů, pokračovalo se v terapii PPI a byla zahájena léčba orálně viskózním budesonidem (OVB – oral viscous budesonide).

V únoru 2023 byla provedena kontrolní EGDS k evaluaci efektu terapie. I přesto, že tou dobou byl chlapec zcela bez subjektivních stesků, byly makroskopicky přítomné brázdy distálního jícnu (viz obr. 1, z archivu autora) a histologicky byla verifikována EoE s počtem Eo 17–40 Eo/HPF ve všech úsecích jícnu. S ohledem na sociální zázemí a střídavou péči byla s chlapcem a rodinou provedena reedukace stran terapie k vyloučení možnosti nonadherence. V dalším průběhu byl chlapec nadále subjektivně bez obtíží a v srpnu 2023 byla doplněna kontrolní EGDS s verifikací aktivity EoE s počtem Eo 26–110/HPF.

 


Obr. 1: Kontrolní EGDS – brázdy distálního jícnu


2024p_14_ellababidi_obr1.jpg

archiv autora


S ohledem na selhání standardní kombinované terapie dietní, PPI a OVB, bylo indikováno zahájení biologické léčby dupilumabem ve standardním schématu 300 mg 1× týdně. První dávka byla podána po obdržení schválení terapie zdravotní pojišťovnou v říjnu 2023. V 5. týdnu terapie byla ukončena terapie OVB. Vzhledem k intervalu k dosažení histologické odpovědi na dupilumabu, uváděnému ve studiích až po dobu 24 týdnů, byla kontrolní endoskopie provedena o 20 týdnů později v únoru 2024 s histologickou remisí EoE.

Vzhledem k jednoznačnému efektu terapie dupilumabem byla redukována dávka PPI a eliminační dieta byla postupně rozvolněna, nyní jen s vynecháním nejpravděpodobnějších alergenů: mléka, vajec a pšenice. V dalším průběhu byl chlapec bez gastrointestinálních obtíží. Nově se objevily intermitentní bolesti hlavy, které mohou být nežádoucím účinkem dupilumabu, ale neurologem hodnocené jako tenzní. V plánu je kontrolní EGDS v říjnu 2024 k evaluaci efektu rozvolnění farmako- a dietoterapie na případnou recidivu EoE.

 

Diskuse


Dle zcela recentně publikovaných nových doporučených postupů ESPGHAN ohledně EoE (2024)1 je tato jednotka definována jako chronické lokální onemocnění jícnu, které může vést k příznakům jícnové dysfunkce a které je histologicky charakterizované přítomností eozinofilních infiltrátů při absenci jiných příčin eozinofilie. V minulosti přítomné kritérium absence terapeutické odpovědi na PPI bylo z recentních doporučení vypuštěno.1

EoE se vyskytuje ve všech věkových kategoriích a zemích světa s výjimkou subsaharské Afriky a Indie.3Incidence onemocnění se odhaduje na 1–12/100 0002,3,8 a prevalence na 57/100 0008. V dětské populaci je EoE častější u chlapců než u dívek.9 U dospělých je vyšší výskyt v kavkazské populaci a u nehispánských kavkazských mužů než u žen jakékoliv rasy.9 Vrchol stanovení diagnózy EoE je u mužů ve třetím a čtvrtém deceniu.10

EoE je zachycena ve 2,4–6,6 % EGDS provedených z jakékoliv indikace, přičemž je tento záchyt mnohem nižší v Japonsku a Číně, kde nepřesahuje 0,4 %.3 Vyšší průkaz EoE je u pacientů, kteří podstoupili EGDS z důvodu dysfagických obtíží, a dosahuje 12–23 % všech výkonů.3 Nejvyšší výtěžnost je u pacientů s náhle vzniklým váznutím sousta, kde je záchyt EoE nad 50 %.3 Průkaz EoE je možný i u jiných příznaků: při refrakterní gastroezofageální refluxní chorobě nebo pyróze v 1–8 %, při nekardiální bolesti na hrudi v 6 %, při bolestech břicha a refrakterních aerodigestivních příznacích ve 4 % a u pacientů s IgE mediovanými potravinovými alergiemi až v 5 %.3

Etiologie a patogeneze EoE není dosud plně objasněna.11 Předpokládá se souhra genetických a environmentálních vlivů, přičemž se zdá, že genetické faktory zodpovídají za rozvoj EoE zhruba ze 20 % a faktory životního prostředí za zbylých 80 %.12 Úloha genetických faktorů v etiopatogenezi EoE je jistá.13 Je dokumentován častější výskyt EoE v rodinách.13 Studie na monozygotických a dizygotických dvojčatech prokázala malou, ale signifikantní roli genetických faktorů v jejím rozvoji.13 Genetické studie naznačuji roli genetického polymorfismu brzlíkového stromálního lymfoproteinu (TSLP – thymic stromal lymphoprotein) a kalpainu 14 (CAPN14) v rozvoji EoE.14,15 Microarray analýzy mRNA ze sliznice jícnu pacientů s EoE prokázaly nadměrnou expresi TH2 cytokinů vč. eotaxinu-3, IL-5, IL-13, IL-33 a cytokinů podporujících fibrózu, vč. TGF-β (transforming growth factor-beta – transformující růstový faktor beta) a periostinu.16–18 TGF-β je uvolňován eozinofily a mastocyty a vede k remodelaci sliznice jícnu a poškození funkce její hladké svaloviny.16,17 K remodelaci zánětlivě změněné sliznice jícnu dochází při opakovaných expozicích antigenu a ve svém důsledku vede k fibrózní přestavbě jícnu.16,17 U pacientů s EoE je exprese adhezních molekul vč. desmogleinu-1 a filaggrinu snížená.17

S ohledem na faktory životního prostředí se považují za rizikové osoby s expozicí domácím mazlíčkům v nízkém věku, lidé žijící v rozvinutých zemích nebo narozených císařským řezem19,20 a zejména užívání ATB a látek potlačujících kyselost žaludku (včetně PPI) v kojeneckém věku.20 Byl také prokázán nižší výskyt helikobakterové infekce u pacientů s EoE.20 Tato fakta naznačují, že hygienická hypotéza hraje roli v etiopatogenezi EoE.20 Studie prokázaly častější diagnostiku EoE přednostně v jarních a letních měsících, což koresponduje s vrcholem pylové sezóny.20

Přehled rizikových faktorů s rizikem rozvoje EoE a asociovaných onemocnění s EoE – viz tab. 1.


Tab. 1: Rizikové faktory rozvoje eozinofilní ezofagitidy a onemocnění s asociací s eozinofilní ezofagitidou3


 
 Rizikový faktor Komentář

Alergeny přenášené vzduchem

Mohou vyvolávat eozinofilní ezofagitidu nebo zhoršit aktivitu onemocnění.

Mohou mít zkříženou reakci s potravinovými alergeny.

Mohou vysvětlovat sezónní rozdíly v diagnostice.
Potravinové alergeny

Mohou přímo spouštět eozinofilní ezofagitidu.

Eliminace může vést k remisi onemocnění.

Helicobacter pylori

Inverzní asociace s eozinofilní ezofagitidou.

Snížení prevalence H. pylori je spojena se zvýšením prevalence eozinofilní ezofagitidy.

Infekce (Herpes simplex virus, mykoplazmata)

Asociované s eozinofilní ezofagitidou.

Orální nebo sublingvální imunoterapie Vyvolává eozinofilní ezofagitidu u některých pacientů. Není však znám výskyt eozinofilní ezofagitidy u těchto pacientů před zahájením imunoterapie.

Blokátory protonové pumpy

Mohou indukovat tvorbou imunoglobulinu E proti některým potravinám.

Studené nebo suchopárné klima

Zvyšuje riziko rozvoje eozinofilní ezofagitidy v těchto klimatech, ale ne v mírných nebo tropických zónách.

Hustota populace Riziko rozvoje eozinofilní ezofagitidy stoupá s poklesem hustoty populace.

Faktory z časného života

Použití antibiotik, porod císařským řezem a předčasný porod zvyšují riziko rozvoje eozinofilní ezofagitidy.
Onemocnění pojivové tkáně

Ehlersův–Danlosův syndrom, Marfanův syndrom a Loeyesův–Dietzův syndrom jsou asociované s rizikem rozvoje eozinofilní ezofagitidy.

Celiakie

Asociace s eozinofilní ezofagitidou.
 Autoimunitní onemocnění  Asociace nespecifických střevních zánětů, rheumatoidní artritidy, selektivního deficitu imunoglobulinu A, roztroušené sklerózy mozkomíšní a Hashimotovy tyroiditidy s eozinofilní ezofagitidou.

Klinicky jsou manifestace u malých dětí nespecifické, např. zvracení, bolesti břicha nebo problémy s krmením, obvyklé je neprospívání.1,4 U adolescentů a dospělých bývá dysfagie, pyróza, retrosternální bolesti nebo pocit váznutí sousta.1,4Anamnesticky mohou být údaje o vyhýbání se pečivu a masu, nutnosti zapíjení každého sousta nebo užívání nadměrných množství dochucovadel a omáček s jídlem.4 Diferenciálně diagnostická rozvaha EoE viz tab. 2.


Tab. 2: Diferenciální diagnostická rozvaha při eozinofilní ezofagitidě26


Achalázie jícnu Gastroezofageální refluxní choroba
Celiakie Reakce štěpu proti hostiteli
Crohnova choroba Hypereozinofilní onemocnění
Onemocnění pojivové tkáně Pemphigus vegetans
Hypersenzitivita na léky Vaskulitida

Anamnesticky bývá u pacientů s EoE až v 75 % údaj o přítomnosti astmatu, atopické dermatitidy, sezónních alergií a/nebo alergické rhinitidy.4 Klinický nález bývá obvykle chudý.

Laboratorně může být přítomna periferní eozinofilie a až v 70 % může být elevace celkového imunoglobulinu (Ig) E.4 Zlatým standardem v diagnostice EoE je provedení EGDS s odebráním dostatečného množství bioptických vzorků.1,2,5 Ke klasifikaci makroskopického nálezu se doporučuje používat EREFS skóre (viz tab. 3), fyziologický makroskopický nález však EoE nevylučuje.1 ESPGHAN doporučuje odběr alespoň 2–4 bioptických vzorků z proximálního i distálního jícnu bez ohledu na makroskopický nález.2 Typickými histologickými nálezy bývají denzní příměs Eo (≥15 Eo/HPF), hyperplázie bazální zóny, fibróza lamina propria a eozinofilní mikroabscesy (shluky ≥4 eozinofilů). Z dalších zobrazovacích vyšetření lze zvážit doplnění ezofagogramu, který může odhalit přítomnost stenózy jícnu, která nemusí být při endoskopii prokázána.4 RTG pasáže jícnem může při EoE odhalit izolované nebo dlouhé segmenty jícnových striktur nebo Schatzkiho cirkulární prstence.4


Tab. 3: EREFS klasifikace27


Parametr Stupeň Charakteristika
 E – edém
snížení vaskulární kresby
0 nepřítomen
1 mírný (ztráta jasnosti vaskulární kresby)
2 výrazný (absence vaskulární kresby)

R – rings

prstence, tracheizace
0 žádné
1 mírné (jemné obvodové hřebeny)
2 střední (výrazné, ale nebrání průchodu endoskopu)
3 významné (znemožňující průchod endoskopu)

E – exsudát

bílé skvrny, plaky

 

 

0 žádné
1

mírné (léze zahrnující <10 % plochy jícnu)

2

významné (léze zahrnující >10 % plochy jícnu)

F – furrows

brázdy, vertikální linie

0

nepřítomny

1 mírné
2 hluboké
S – striktura

 

0 nepřítomna
1 přítomna

Terapeutické možnosti EoE u dětí lze, dle ESPGHAN, klasifikovat na dietní, za použití PPI nebo steroidů. Zatímco se tradičně doporučovalo používání SFED (six-food elimination diet, dieta s odstraněním šesti nejčastějších alergenů: mléka a mléčných výrobků, pšenice/lepku, vajec, sóji, arašídů/stromových ořechů, ryb a mořských plodů) s postupným znovuzavedením potravin do jídelníčku a kontrolními EGDS, v dnešní době se zvažuje zahajování terapie méně náročnými dietami.1 Zatímco SFED vede k dosažení histologické remise v 72 %, FFED (four-food elimination diet, dieta s odstraněním čtyř alergenů: mléka, pšenice, vajec a sóji) dosahuje remise v 62 %.1 Při znovuzavedení potravin v rámci FFED došlo k histologickému relapsu onemocnění po znovuzavedení mléka a jeho výrobků v 85 %, vajec ve 35 %, pšenice ve 33 % a sóji v 19 %.22 Studie s použitím TFED (2-food elimination diet – dieta s vysazením dvou potravin: mléka a mléčných výrobků a cereálií s obsahem lepku) vedla k dosažení histologické remise ve 43 %.23 Vzhledem k tomu, že nejčastějším alergenem je mléko a mléčné produkty, zkoušel se efekt jejich izolovaného vysazení z jídelníčku s dosažením remise EoE v 64 % a při kombinované terapii s flutikasonem až v 80 %.24 Další dietní možností je cílená eliminace (TED – targeted elimination diet) na podkladě výsledků skin-patch testů a/nebo pozitivity specifických IgE protilátek. ESPGHAN doporučuje používání méně restriktivních diet a jako první volbu doporučuje vyloučení mléka a mléčných produktů, cereálií s obsahem pšenice a vajec. Zároveň nedoporučuje rutinní užívání TED u dětí. Alternativou v druhé linii je elementární dieta na bázi aminokyselinových preparátů (AAF – amino acid formula), která dosahuje remise EoE až v 90 %.1 Použití AAF lze zvážit u pacientů s polyvalentními potravinovými alergiemi, neprospíváním nebo u pacientů, u kterých nebylo dosaženo remise ani za použití vysoce restriktivních diet.

Další terapeutickou možností je použití topických kortikoidů, např. viskózního budesonidu (magistraliter recept viz tab. 4) nebo flutikasonu.1 U obou účinných látek bylo prokázáno dosažení remise EoE ve stejném procentu.1 Ideální je podání topických kortikoidů před ulehnutím na lůžko z důvodu prodloužení kontaktu mezi lékem a sliznicí jícnu.1Topické kortikoidy se považují za bezpečné.1 Nejčastějším nežádoucím účinkem (2–15 %) je rozvoj jícnové kandidové infekce1 – viz obr. 2, z archivu autora. Další farmakologickou možností je terapie PPI1, která, dle metaanalýzy, vede k dosažení klinické remise v 60,8 % a histologické v 50,5 %.25 Jeví se, že nízkodávkované PPI jsou efektivní volbou k udržení remise EoE u pacientů s terapeutickou odpovědí na ně.1


Tab. 4: Magistraliter receptura pro přípravu viskózního budesonidu28

Obr. 2: Kandidová infekce jícnu


Rp.
Budesonidi 0,04 g
Glyceroli 85% 55,00 g
Methylcellulosi (z.v. 2%m/m 1 190) 5,30 g
Ac. citrici monohydr. 0,50 g
Auratii dulc. pericarp. etherol. 0,20 g
Polysrobati 80 0,40 g
Aq. purifi ad 210,00 g
M. f. susp.
D. ad vitr.
2024p_14_ellababidi_obr2.jpg

archiv autora


Stále panují nejasnosti ohledně délky indukční terapie EoE. Dle recentních doporučení ESPGHAN by měla trvat minimálně 8–12 týdnů a při volbě dietoterapie ne méně než 4 týdny před indikací kontrolní EGDS.1 Důležité je ponechání udržovací terapie po úspěšné indukční fázi, délka této udržovací fáze je individuální a měla by trvat minimálně 12 měsíců.1 Pravidelné klinické kontroly u dětí s EoE i po dosažení remise jsou samozřejmostí.1 Frekvence kontrolních EGDS by měla být individualizována, ale měla by proběhnout vždy při relapsu onemocnění nebo po 1–3 letech při udržovací fázi terapie.1

Navrhovaný algoritmus terapie a monitorace pacientů s EoE dle ESPGHAN – viz graf 1. Doporučené dávky farmakoterapie viz tab. 5.


Graf 1: Algoritmus léčby a monitorace dětských pacientů s eozinofilní ezofagitidou dle ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu)1


2024p_14_ellababidi_graf1.jpg

Tab. 5: Doporučení dávky léků v indukci a udržení remise eozinofilní ezofagitidy v dětském věku dle ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition – Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu)1


 Účinná látka  Věková kategorie  Indukční dávka u nestrikturující formy a lehké symptomatologie  Indukční dávka u strikturující formy nebo těžké symptomatologie  Počáteční udržovací dávka (přibližně polovina indukční dávky na 3–6 měsíců)
Bedesonid 1–3 roky 0,5 mg 1–2× denně 0,5 mg 2× denně 0,25 mg 1× denně – 0,5 mg 2× denně
4–10 let 1 mg 1× denně 1 mg 2× denně 0,5 mg 1× denně – 1 mg 1× denně
11–18 let 1 mg 2× denně 1 mg 2× denně – 2 mg 2× denně 0,5 mg 1× denně – 1 mg 1× denně
Flutikason propionát 1–3 roky 88 μg 1× denně – 250 μg 1× denně 88 μg 2× denně – 250 μg 2× denně 44 μg 1× denně – 125 μg 1× denně (ve vybraných případech 125 μg 2× denně)
4–10 let 250 μg 1× denně – 250 μg 2× denně 500 μg 1–2× denně 250 μg 1× denně – 500 μg 1× denně
11–18 let 500 μg 1–2× denně 500 μg 2–3× denně 500 μg 1× denně
Blokátory protonové pumpy (omeprazol) 1–3 roky 1 mg/kg 2× denně 1–2 mg/kg 2× denně* 1 mg/kg 1× denně
4–10 let 1 mg/kg 2× denně (max. 60 mg/den) 1–2 mg/kg, 2× denně (max. 60 mg/den)* 0,5–1 mg/kg/den (max. 30 mg/den)
11–18 let 1 mg/kg 2× denně (max. 80 mg/den) 1–2 mg/kg 2× denně* (max. 80 mg/den) 1 mg/kg 1× denně v ranní dávce (max. 40 mg/den)
Dupilumab >1 rok a děti o hmotnosti 15–30 kg 200 mg á 2 týdny 200 mg á 2 týdny 200 mg á 2 týdny
30–40 kg 300 mg á 2 týdny 300 mg á 2 týdny 300 mg á 2 týdny
>40 kg 300 mg/týden 300 mg/týden 300 mg/týden

* Blokátory protonové pumpy se jeví jako inferiorní v porovnání s topickými kortikoidy při přítomnosti striktur a v této indikaci by neměly být lékem volby. Při přítomnosti známek gastroezofageální refluxní choroby je lze podávat v nízké dávce v kombinaci s topickými kortikoidy.


V refrakterních případech EoE lze zvážit použití dupilumabu.1 Dupilumab je plně humanizovaná monoklonální protilátka, vedoucí k „down“ signalizaci dráhy JAK-STAT blokací receptorů IL-4 a 13.6 Vlivem dupilumabu, který účinkuje jako inhibitor α podjednotky receptoru IL-4 (ILR-4α), dochází k inhibici signalizace prozánětlivých cytokinů nebo interleukinů.6 Dupilumab se aplikuje podkožně – dávkování viz tab. 5. Ke klinickému zlepšení obvykle dochází za čtyři týdny od zahájení terapie.6 EGDS by se měla provést za 5–6 měsíců od zahájení terapie nebo kdykoliv dojde ke změně dávky léku.6 Nežádoucí účinky dupilumabu nejsou časté a nejčastěji se vyskytuje nasofaryngitida a bolesti hlavy.6 V praxi se mohou vyskytnout artralgie, otoky víček, subjektivní pocit dušnosti nebo rozvoj pískotů.6 V některých případech byl dokumentován i rozvoj herpetických infekcí.6

Při dlouhodobě nezjištěné a neléčené EoE může dojít k remodelaci jícnu s tvorbou striktur.1 K diagnostice těchto striktur se doporučuje EGDS a RTG polykacího aktu a pasáže jícnem za použití bariové kontrastní látky.1 Výhodou EGDS je možnost zhodnocení zánětlivých změn na jícnu, zatímco RTG vyšetření umožní zhodnocení délky zúžení, její tíži a polohu zúženého jícnu.1 Při zánětlivých stenózách je možné jejich ovlivnění standardní terapií EoE, v některých případech může pomoci krátký cyklus systémově podávaných kortikoidů.1 Endoskopické dilatace jícnu by měly být vyhrazené pro případy perzistující stenózy i přes adekvátně vedenou terapii.1 K dilataci lze použít hydrostatický balónek nebo bužie dle Savary-Gilliarda.1 U obou metod je prokázána stejná efektivita i účinnost.1

Dlouhodobá prognóza EoE není známá.9 U některých pacientů dochází ke zlepšování a zhoršování onemocnění, charakterizované epizodami zhoršení a spontánního ústupu obtíží.9 V některých případech dochází i ke spontánnímu odeznění onemocnění.9 U těchto pacientů není však známo riziko rekurence onemocnění.9

 

Závěr


EoE je chronické zánětlivé onemocnění jícnu, u kterého se etiologicky předpokládá souhra genetických a environmentálních faktorů. Klinické projevy EoE jsou různorodé a často nespecifické. Diagnóza je endoskopická s verifikací infiltrace jícnu eozinofily (≥15 Eo/HPF) při absenci jiných možných příčin slizniční eozinofilie. V dnešní době se u dětí považují dietní opatření a terapie PPI a topickými steroidy v indukci a udržení remise EoE za rovnocenné. Přísné klinické a endoskopické sledování dětského pacienta je nutné. V refrakterních případech lze zvážit použití biologické terapie anti-IL4/13 dupilumabem.

 

Literatura


  1. Amil-Dias, J., Oliva, S., Papadopoulou, A. et al. Diagnosis and management of eosinophilic esophagitis in children: An update from the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 79, 2: 394–437, 2024.
  2. Papadopoulou, A., Koletzko, S., Heuschkel, R. et al.; ESPGHAN Esophatitis Working Group and the Gastroenterology Committee. Management guidelines of Eosinophilic esophagitis in childhood. J Pediatr Gastroenterol Nutr 58, 1: 107–118, 2014.
  3. Dellon, E. S., Hirano, I. Epidemiology and natural history of eosinophilic esophagitis. Gastroenterology 154, 2: 319–332.e3, 2018.
  4. Mehta, P., Furuta, G. T. Eosinophils in gastrointestinal disorders – eosinophilic gastrointestinal diseases, celiac disease, inflammatory bowel disease and parasitic infections. Immunol Allergy Clin North Am 35, 3: 413–437, 2015.
  5. Lucendo, A. J., Molina-Infante, J., Arias, Á. et al. Guidelines on eosinophilic esophagitis: evidence-based statements and recommendations for diagnosis and management in children and adults. United European Gastroenterol J 5, 3: 335–358, 2017.
  6. Aceves, S. S., Dellon, E. S., Greenhawt, M. et al. Clinical guidance for the use of dupilumab in eosinophilic esophagitis: A yardstick. Ann Allergy Asthma Immunol 130, 3: 371–378, 2023.
  7. Chehade, M., Dellon, E. S., Spergel, J. M. et al. Dupilumab for eosinophilic esophagitis in patients 1 to 11 years of age. N Engl J Med 390, 24: 2239–2251, 2024.
  8. Moawad, F. J. Eosinophilic esophagitis: incidence and prevalence. Gastrointest Endosc Clin N Am 28, 1: 15–25, 2018.
  9. Carr, S., Chan, E. S., Watson, W. Eosinophilic esophagitis. Allergy Asthma Clin Immunol 14, Suppl 2: 58, 2018.
  10. Attwood, S., Epstein, J. Eosinophilic oesophagitis: recent advances and practical management. Frontline Gastroenterol 12, 7: 644–649, 2021.
  11. Licari, A., Votto, M., D‘Auria, E. et al. Eosinophilic gastrointestinal diseases in children: A practical review. Curr Pediatr Rev 16, 2: 106–114, 2020.
  12. Alexander, E. S., Martin, L. J., Collins, M. H. et al. Twin and family studies reveal strong environmental and weaker genetic cues explaining heritability of eosinophilic esophagitis. J Allergy Clin Immunol 134, 5: 1084–1092.e1, 2014.
  13. Arias, Á., Lucendo, A. J. Molecular basis and cellular mechanisms of eosinophilic esophagitis for the clinical practice. Expert Rev Gastroenterol Hepatol 13, 2: 99–117, 2019.
  14. Rothenberg, M. E., Serpegel, J. M., Sherrill, J. D. et al. Common variants at 5q22 associate with pediatric eosinophilic esophagitis. Nat Genet 42, 4: 289–291, 2010.
  15. Kottyan, L. C., Davis, B. P., Sherrill, J. D. et al. Genome-wide association analysis of eosinophilic esophagitis provides insight into the tissue specificity of this allergic disease. Nat Genet 46, 8: 895–900, 2014.
  16. Kottyan, L. C., Rothenberg, M. E. Genetics of eosinophilic esophagitis. Mucosal Immunol 10, 3: 580–588, 2017.
  17. Khokhar, D., Marella, S., Idelman, G. et al. Eosinophilic esophagitis: Immune mechanisms and therapeutic targets. Clin Exp Allergy 52, 10: 1142–1156, 2022.
  18. Arias, Á., Lucendo, A. J. Molecular basis and cellular mechanisms of eosinophilic esophagitis for the clinical practice. Expert Rev Gastroenterol Hepatol 13, 2: 99–117, 2019.
  19. Jensen, E. T., Kappelman, M. D., Kim, H. P. et al. Early life exposures as risk factors for pediatric eosinophilic esophagitis. J Pediatr Gastroenterol Nutr 57, 1: 67–71, 2013.
  20. Jensen, E. T., Dellon, E. S. Environmental factors and eosinophilic esophagitis. J Allergy Clin Immunol 142, 1: 32–40, 2018.
  21. Kinoshita, Y., Oouchi, S., Fujisawa, T. Eosinophilic gastrointestinal diseases – Pathogenesis, diagnosis, and treatment. Allergol Int 68, 4: 420–429, 2019.
  22. Kagalwalla, A. F., Wechsler, J. B., Amsden, K. et al. Efficacy of a 4-food elimination diet for children with eosinophilic esophagitis. Clin Gastroenterol Hepatol 15, 11: 1698–1707.e7, 2017.
  23. Molina-Infante, J., Arias, Á., Alcedo, J. et al. Step-up empiric elimination diet for pediatric and adult eosinophilic esophagitis: The 2-4-6 study. J Allergy Clin Immunol 141, 4: 1365–1372, 2018.
  24. Kurszewski, P. G., Russo, J. M., Franciosi, J. P. et al. Prospective, comparative effectivness trial of cow’s milk elimination and swallowed fluticasone for pediatric eosinophilic esophagitis: pediatric eosinophilic esophagitis therapy. Dis Esophagus 29, 4: 377–384, 2016.
  25. Lucendo, A. J., Arias, Á., Molina-Infante, J. Efficacy of proton pump inhibitor drugs for inducing clinical and histological remission in patients with symptomatic esophageal eosinophilia: a systematic review and meta-analysis. Clin Gastroenterol Hepatol 14, 1: 13–22.e1, 2016.
  26. Roussel, J. M., Pandit, S. Eosinophilic Esophagitis (Updated 2023 Aug 8). In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024.
  27. Hirano, I., Moy, N., Heckman, M. G. et al. Endoscopic assessment of the oesophageal features of eosinophilic oesophagitis: validation of a novel classification and grading system. Gut 62, 4: 489–495, 2013.
  28. Menclová, A., Hojný, M., Dulavová, M. et al. Nové možnosti léčby eozinofilní ezofagitidy pomoci magistraliter připravovaného léčiva. Prakt lékáren 12, 1: 26–28, 2016.