Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Články


28.11.2024

Hlas onkologických pacientů

Hlas onkologických pacientů je spolek nestátních neziskových organizací, které sdružují pacienty s onkologickým onemocněním, jejich blízké a podporovatele. Tato organizace přišla s velmi užitečnou iniciativou nazvanou Cesta pacienta. V nedávné době jsem měl možnost se seznámit s průvodcem Cesta pacienta s karcinomem plic. Na základě osobní zkušenosti jsem ani na vteřinu nepochyboval o tom, jak důležitá tato iniciativa je. Nicméně věřím, že by s ní měli být důkladně obeznámeni i lékaři v praxi. Dovolil jsem si tedy požádat o přiblížení Cesty pacienta s karcinomem plic předsedkyni výboru spolku Hlas onkologických pacientů, Mgr. Petru Adámkovou.

 

Mohla byste prosím stručně představit Vaši organizaci, a především pak cíl průvodce Cesta pacienta s karcinomem plic?

Hlas onkologických pacientů vznikl jako spolek v roce 2021 na základě předchozí spolupráce od roku 2019 v rámci stejnojmenné platformy. Zastřešuje 13+1 pacientských a podpůrných organizací, které pomáhají pacientům s onkologickými a hematoonkologickými diagnózami po celé ČR. Naším cílem je podporovat všechny tyto pacienty, bohužel ale ne každá diagnóza má svoji vlastní pacientskou organizaci. Z tohoto důvodu vlastně vznikla první Cesta pacienta – chtěli jsme vytvořit ideální cestu pacienta systémem onkologické péče v každé diagnóze a poskytnout všem pacientům relevantní informace k jejich onemocnění. Při vytváření Cesty pacienta s karcinomem plic jsme narazili hned na několik bariér, které pacientskou cestu prodlužovaly, a tím pádem pacientům zkracovaly šance na prodloužení života. Cesta provádí pacienta diagnózou od prvních příznaků přes diagnostiku v multidisciplinárním týmu a představuje také všechny možnosti léčby. Tento průvodce je i pomůckou pro lékaře, díky kterému může pacientovi ukázat právě tu jeho individuální cestu.

2024p_22_cesta_pacienta_obr1.png

Jak průvodce vznikal? Byl konzultován s odborníky z řad lékařů?

Průvodce Cesta pacienta vznikal poměrně dlouho a za velmi úzké spolupráce s výborem České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Za tuto spolupráci napříč regiony i specializacemi jsme opravdu moc rádi, neboť jedině při kombinaci pohledů z obou stran – pacienta i lékaře – dokáže Cesta být tím správným a užitečným relevantním průvodcem.

U rakoviny plic hraje velmi důležitou roli čas. Z toho důvodu je nutné, aby cesta každého pacienta s podezřením na nádor plic byla co nejpřímější, bez odboček. A to si musí uvědomit nejen všichni odborníci, které pacient na cestě systémem potká, ale i samotní pacienti.

 

Jak bude distribuován a jak by měl být šířen?

Cesta pacienta s karcinomem plic byla představena lékařům-pneumologům na několika velkých odborných akcích po celé ČR a o její důležitosti i užitečnosti komunikujeme i s odbornými společnostmi praktických lékařů. Zároveň se snažíme informace o průvodci Cesta pacienta šířit mezi pacienty i širokou veřejnost tak, aby lidé, kteří jsou nově diagnostikováni věděli o existenci Cesty a o tom, kam se obrátit pro další informace. Plánujeme nyní komunikovat s médii, informace šíříme přes naše členské organizace i sociální sítě a webové stránky. Díky spolupráci s Českou onkologickou společností věříme, že naše Cesty budou k dispozici také ve všech Komplexních onkologických centrech a rádi bychom spolupracovali i s praktickými lékaři, kteří pacienty zachytí právě na začátku jejich cesty.

 

Jaké jsou Vaše další plány?

V současné chvíli připravujeme Cestu pacienta s karcinomem plic zachyceného v rámci programu časného záchytu karcinomu plic. Ačkoli je program dobře popsán na mnoha místech, při postupu krok za krokem s našimi pacienty, resp. účastníky programu, kteří s námi sdílejí zkušenosti ze své cesty, narážíme na mnoho otázek, které potřebují vyjasnit. Chtěla bych poděkovat výboru ČPFS, který nám opět přislíbil svoji pomoc. Naším cílem je nejenom zkrátit cestu pacientů k diagnóze a léčbě karcinomu plic a prodloužení jejich života, ale zároveň také snaha přispět k prevenci a edukaci celé naší společnosti o odvykání kouření.

Zároveň pracujeme na dalších Cestách, neboť ještě nemáme pokryty všechny onkologické a hematoonkologické diagnózy a věříme, že v příštím roce bude náš seznam Cest kompletní.

 

Za rozhovor poděkoval

Karel Vízner


2024p_22_cesta_pacienta_obr2.jpg
2024p_22_cesta_pacienta_obr3.jpg

2024p_22_hlas_pacienta_obr4.jpg
2024p_22_hlas_pacienta_obr5.jpg