Údaje o pacientech a terapii byly čerpány ze dvou velkých francouzských zdravotnických databází. Data z databáze SNDS, tedy databáze zdravotního pojištění, která pokrývá informace o 98,8 % francouzské populace, byla propojena s daty z registru společnosti Stallergenes Greer (výrobce SLIT Staloral). V rámci studie EfficAPSI byla analyzována data celkem 445 574 pacientů s alergickou rinitidou, z nich 112 492 bylo léčeno SLIT roztokem a 333 082 pacientů tvořilo kontrolní skupinu na symptomatické léčbě alergické rinitidy. Soubory pro srovnání byly vyváženy za využití propensity skóre.
Cílem studie bylo zjistit specificky pro SLIT roztokem v reálné klinické praxi, jak tato terapie ovlivňuje vznik nového astmatu, ev. jeho tíži, v případě, že pacienti již astmatem trpí.1
Aktivně léčenou skupinu (SLIT) představovali pacienti s alergickou rinitidou, kterým byl ve studijním období 2010–2013 předepsán roztok SLIT. Za datum počátku studie byl považován u pacienta první předpis SLIT nebo symptomatické léčby rinitidy. Byla získána data o těchto pacientech čtyři roky zpětně od zařazení (indexace), medián celkové doby sledování činil 6,9 roku (u pacientů užívajících SLIT), resp. 8,2 roku (u kontrolní skupiny).
Způsob získávání dat vedl v rámci metodiky studie k postulování celkem tří definic vzniku astmatu. Podrobněji byla metodika studie EfficAPSI publikována v samostatném článku10, nicméně ve zkratce byl vznik astmatu stanoven za pomoci:
- senzitivní definice: založená na skutečnosti, že v čase studie byla pacientovi poprvé předepsána antiastmatická medikace (SABA, IKS, LABA, antileukotrieny, xantiny, omalizumab), nebo byl hospitalizován pro astma či dlouhodobě léčen (LTD) pro astma (výkaz nemoci dle ICD-10). Velmi senzitivní, ale málo specifická definice.
- specifická definice: nenahlížela k medikaci a hodnotila pouze hospitalizaci pro astma nebo vykázanou dlouhodobou léčbu (LTD). Výrazně specifičtější, ale méně senzitivní definice.
- kombinovaná definice: kombinující oba předchozí přístupy, zahrnující hospitalizaci pro astma, LTD a z antiastmatické medikace pak pouze omalizumab a kombinaci IKS+LABA.
Primární endpoint studie, kterým byl výskyt nově vzniklého astmatu, pak byl vyhodnocen samostatně pro každou z postulovaných definic vzniku astmatu. Analýza také hodnotila efekt SLIT na vznik astmatu samostatně pro řadu podskupin podle různých parametrů.
U pacientů, kteří již při indexaci do studie asthma bronchiale diagnostikováno měli, bylo hodnoceno zhoršení astmatu. K tomu byla užita klasifikace potřebné/užité terapie podle kroků GINA s tím, že kroky 3 a 4 byly sloučeny v jednu kategorii.
Pacienti, kterým byla předepsána SLIT v roztoku, byli oproti kontrolní skupině o něco mladší (37,8 vs. 38,8 roku), častěji se jednalo o muže (44,0 % vs. 39,9 %), méně často byli zatíženi komorbiditami, jako úzkost (6,7 % vs. 14,2 %), deprese (6,9 % vs. 11,0 %) nebo gastroezofageální refluxní choroba (8,2 % vs. 17,1 %). Při vstupu do studie měla přibližně třetina pacientů mírné až středně těžké astma (30,8 % vs. 29,3 %). Více než dvě třetiny pacientů byly senzibilizovány na jeden alergen. Pro vyhodnocení výsledků byly pochopitelně demografické i zdravotní parametry mezi oběma skupinami vyváženy tak, aby byly srovnatelné.