Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU
Chci dostávat novinky

Články


28.03.2025

František Ninger

31. 8. 1886 – 31. 5. 1966


 


Český lékař profesor MUDr. František Ninger, DrSc., je v historii naší medicíny zapsán především jako zakladatel moravské otorinolaryngologické školy.

Narodil se v Doksanech v evangelické českobratrské rodině s bohatými kulturními zájmy. Není divu, že měl od dětství zálibu v literatuře, hudbě, výtvarném umění a později i ve filozofii. Otec pracoval jako chemik v cukrovarnickém průmyslu a synovi vštípil lásku k turistice a cestování. Rodina se často stěhovala, a tak František začal gymnázium studovat v Mladé Boleslavi, ale dokončil je spolu s úspěšnou maturitou v roce 1904 až v Domažlicích.

Poté studoval s výtečným prospěchem medicínu na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde promoval v roce 1912. Již během studia se zajímal blíže o otorinolaryngologii, což předznamenalo jeho budoucí odborné zaměření. Současně se studiem medicíny navštěvoval na filozofické fakultě také přednášky profesorů Tomáše Garrigue Masaryka (1850–1937) nebo Františka Drtiny (1861–1925).

Hned po promoci nastoupil na kliniku pro choroby ušní, nosní a krční, kde byl přednostou známý profesor Otakar Kutvirt (1867–1929), jehož oddaným žákem se brzy stal. Na této klinice František Ninger působil až do roku 1920. V roce 1914 se zde stal asistentem, v roce 1919 byl habilitován na docenta pro nemoci ORL. Jeho morální krédo vystihuje výrok z úvodní přednášky pro mediky: „Láska k pravdě musí být samozřejmou vlastností lékaře a vědce“.

2025p_06_ninger_obr-upraveno.jpg

V roce 1920 byl vyzván, aby v Brně vybudoval kliniku ORL; byl jmenován mimořádným profesorem a prvním přednostou otorinolaryngologické kliniky na nově založené Masarykově univerzitě v Brně. Tuto kliniku vedl (s přestávkou za německé okupace) po dobu dlouhých 38 let až do roku 1958. Připomeňme, že řádným profesorem byl jmenován v roce 1927. Ve školním roce 1929/1930 vykonával funkci děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Za dobu jeho působení bylo zřízeno na Moravě 24 primariátů ORL a řada oddělení ORL na poliklinikách. Pět z jeho žáků se stalo univerzitními profesory. Jeho klinika, na níž mj. založil foniatricko-audiologické oddělení, se jako první v republice věnovala chirurgickému léčení nedoslýchavosti. Jeho zásluhy připomíná pamětní deska ve vstupní hale Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, což je uvedeno i v článku František Ninger – zakladatel moravské otorinolaryngologické školy v rubrice Slavné osobnosti na internetových stránkách Statutárního města Brna.

V době druhé světové války za německé okupace byl donucen odejít na nucený odpočinek a měl pouze soukromou praxi. Velmi obětavě a nebojácně pomáhal rodinám vězněných a popravených profesorů. Jakmile však skončila válka, byl ihned povolán zpět. V roce 1956 získal vědeckou hodnost doktora věd. I po odchodu na zasloužený odpočinek nezahálel. Ještě dva dny před svou smrtí vystupoval na celostátním sjezdu lékařů ORL v Plzni. Na zpáteční cestě se zastavil v Praze u své sestry, kde náhle zemřel v roce 1966 ve věku téměř 80 let.

Jak uvádí Svatopluk Káš ve svém článku o profesoru Františku Ningerovi, zveřejněném ve Zdravotnických novinách č. 33–34/2010, jeho specialitou byly aktuální otázky akutních nitrolebních komplikací a jejich prevence a onkologická problematika. Zasloužil se také o rozvoj lázní Luhačovice, kde vznikla velká základna pro inhalační léčbu chronických zánětů horních dýchacích cest.

Rád a hodně cestoval. V roce 1921 se oženil s Jiřinou Čenskou. Připomeňme rovněž, že v době svých gymnaziálních studií psal básně pod pseudonymem Milíč Sněžný (volný překlad z latinského „ningere“, tj. „sněžiti“). Mezi jeho velké záliby patřila také aviatika a fotografování, v němž dosáhl téměř profesionální úrovně. Jako přesvědčený český bratr čerpal sílu z myšlenek Jana Husa (1371–1415) a Jana Amose Komenského (1592–1670), o nichž často a rád přednášel.


Napsal celkem 114 odborných prací a také řadu základních monografií, z nichž za připomenutí rozhodně stojí – Speciální pathologie a therapie chorob ušních (1938), Ušní lékařství pro mediky (1946), Ušní nemoci dětského věku (1948), Nauka o nosních chorobách pro mediky (1948) či Nemoci nosohltanu, vydané v roce 1952.

Byl aktivním členem v řadě odborných vědeckých společností – mj. Spolku lékařů českých v Brně, Československé otorinolaryngologické společnosti (v ní zastával funkci místopředsedy), společnosti Collegium otolaryngologicum amititae sacrum, ale také byl třeba prvním místopředsedou Spolku Kaunicových studentských kolejí či předsedou Muzejního spolku pro uchování bratrských památek a tisků v Kralicích nad Oslavou.

Velmi se angažoval v řadě humanitních a sociálních spolků. Za všechny jmenujme alespoň Studentský zdravotní ústav, Masarykův fond pro pomoc vysokoškolským studentům, Spolek pro pomoc španělské demokracii, Zemskou péči o mládež či Výbor obránců míru. Za výsledky svých vědeckých bádání a veřejnou angažovanost získal řadu cen a vyznamenání – mj. Československou cenu míru v roce 1954, státní vyznamenání Řád práce v roce 1956 nebo Medaili Jana Evangelisty Purkyně, jež mu byla udělena ve stejném roce.

Již zmíněný Svatopluk Káš na závěr svého článku uvádí dvě humorné příhody spojené s profesorem Františkem Ningerem. Dovolím si je zde také připomenout. První je z oslavy jeho šedesátých narozenin. Profesor vstoupil do posluchárny a tam byl na tabuli krásně vyvedený obrovský realistický obraz zevního ucha a z něho jako z vázy pučel portrét pana profesora. Ninger přišel až k tabuli, prohlédl si ucho i portrét hodně zblízka, pak se otočil, usmál se a řekl: „Tak vám, studenti, moc děkuji. Ale moc by mě zajímalo, jak byste takhle namalovali kolegu gynekologa profesora Havláska“.

2025p_06_obr2.jpeg

Druhá příhoda hovoří o tom, že po smrti slavného amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona (1847–1931), průkopníka všestranného využití elektrické energie, v roce 1931 vyšla ve všech časopisech řada oslavných nekrologů. V jednom z nich stálo, že velký vynálezce ve stáří velmi miloval děti a pobýval rád v jejich společnosti. Brněnský otorinolaryngolog profesor Ninger měl také své zkušenosti s dětskými pacienty. Když si článek přečetl, komentoval to svým lékařům: „Nesmíme ovšem zapomínat, že Edison byl ve stáří téměř hluchý“.

V této souvislosti ocitujme, jak vzpomíná na profesora Františka Ningera známý český psychiatr a polyhistor prof. MUDr. Vladimír Vondráček, DrSc. (1895–1978). Ten v prvním dílu své trilogie, nazvaném Lékař vzpomíná (1895–1920), píše: „Na ušní klinice byl tehdy asistentem František Ninger, který se později stal přednostou kliniky v Brně. Byl to nervózní muž menší postavy, tmavý nazrzlý blondýn s vousy pod nosem a tenkým skřipcem. Byl to velmi ušlechtilý a poctivý člověk, snažil se naučit nás co nejvíce. S dětmi to moc neuměl. Často se v různých variacích opakovala tato scéna: „Pojď, miláčku, pojď, broučku, neboj se, votevři pusinku, no, neboj se, miláčku, já ti nic neudělám (hlas se pomalu stupňuje a zesiluje), no tak, no tak, votevři pusu, no tak, votevřeš ty ústa nebo ne, budeš držet (nějaké silnější slovo), no táák (pohlavek jeden, dva)“. Maminky byly někdy v čekárně, někdy uvnitř v ambulanci. Ušní lékaři užívali u dětských pacientů různých metod. Někteří je nechali uřvat až k zemdlení.“

Vraťme se ještě k velmi silnému i osobnímu vztahu profesora Františka Ningera k Luhačovicím. Jezdil sem každý rok na dovolenou, převažoval však jeho odborný zájem o léčebné účinky zdejších minerálních vod. Rozpracoval metodiku inhalační léčby, zavedl zde sezónní stáže lékařů a asistentů své kliniky. Pod jeho patronací se z lázní stala škola pro inhalační léčbu chronických onemocnění horních cest dýchacích. Jako akcionář lázeňské společnosti prosadil nákladnou asanaci a úpravu jímání luhačovických minerálních vod. Byl rovněž poradcem Zemského národního výboru pro lázně v zemi Moravskoslezské. A byl to také on, kdo 15. května 1947 vítal po čtyřleté odmlce obnovené vydávání luhačovických Lázeňských listů (ty mimochodem vycházejí již déle než 100 let – založeny byly v roce 1909).

A byl to rovněž profesor František Ninger, kdo se podílel na zpracování obsáhlé národopisné monografie nazvané Luhačovické Zálesí, kterou vydala v roce 1930 Muzejní společnost v Luhačovicích. Připomíná to Blanka Petráková z Muzea luhačovického Zálesí na internetové stránce Luhačovic. Dodejme, že hlavním autorem této publikace, jež má 672 stran textu, rozdělených do 14 kapitol a doplněných 800 ilustracemi, byl Antonín Václavík (1891–1959), profesor národopisu na Masarykově univerzitě v Brně.

Bylo naprosto přirozené a logické, že v roce 1967 byla za zásluhy o lázně Luhačovice profesoru Františku Ningerovi v Luhačovicích odhalena pamětní deska a bylo po něm pojmenováno lázeňské inhalatorium. A o 30 let později (v roce 1997) se zde konala první odborná konference, jež rovněž nesla jeho jméno.

 


Mgr. Josef Švejnoha