Další články dle let:
04.04.2025
Alergická rinitida a rinokonjunktivitida vyvolaná pyly stromů negativně ovlivňuje kvalitu života dětských a dospívajících pacientů. Před krátkou dobou byly publikovány výsledky studie fáze III klinického zkoušení, která zkoumala účinnost a bezpečnost sublingvální alergenové terapie (SLIT 12 SQ-Bet, Itulazax, ALK) u pediatrické populace (děti a dospívající ve věku 5–17 let) se středně těžkou až těžkou alergickou rinitidou nebo rinokonjunktivitidou vyvolanou pylem břízy a stromů homologních s břízou.
Studie TT-06 (NCT04878354) byla randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná klinická studie, která byla realizována na 80 klinických pracovištích několika zemí.
952 pacientů bylo randomizováno v poměru 1 : 1 ke každodenní léčbě SLIT tabletou nebo placebem po dobu až 52 týdnů. Terapie byla zahájena nejméně 12 týdnů před začátkem pylové sezóny lísky, olše, břízy a dubu. Pacienti měli volný přístup k symptomatické léčbě rinokonjunktivitidy. Někteří pacienti měli současně prokázané asthma bronchiale.
Primárním sledovaným endpointem studie bylo průměrné kombinované skóre (TCS), které zahrnovalo průměrné denní skóre symptomů rinokonjunktivitidy (DSS) a průměrné denní skóre medikace (DMS) v průběhu pylové sezóny břízy.
V rámci denního skóre symptomů rinokonjunktivitidy byly bodově ohodnoceny příznaky výtok z nosu, ucpaný nos, kýchání, svědění nosu, svědění či zčervenání očí a slzení očí. Maximum tohoto skóre mohlo dosáhnout 18 bodů denně. Skóre medikace, jehož maximum mohlo dosáhnout 20 bodů, zahrnovalo užití systémových či očních antihistaminik a nazálních kortikosteroidů. Maximální hodnota denního TCS tak mohla dosáhnout 38 bodů. Samostatně hodnoceno bylo i skóre symptomů astmatu, s celkovým maximem 12 bodů denně zahrnovalo kašel, sípot, dušnost a tíseň na hrudníku.
Průměrný věk pacientů byl mírně nad 10 let, přibližně tři čtvrtiny pacientů měly rinokonjunktivitidu (čtvrtina rinitidu) a více než 73 % pacientů bylo senzitizováno na pyl břízy a současně i na další alergeny. Přibližně třetina pacientů měla současně s rinokonjunktivitidou také astma.
Terapie pomocí SLIT Itulazax ukázala statisticky signifikantní a klinicky relevantní účinek ve srovnání s placebem na celkové kombinované skóre (TCS) během pylové sezóny břízovitých stromů s absolutním rozdílem ve výši 1,29 bodu (95% CI 0,58–2,00; p = 0,0004) a relativní redukcí TCS o 21,9 % (95% CI 10,6–31,9). Post hoc analýza ukázala konzistentní výsledky pro pacienty senzitizované pouze na pyl břízy i pacienty senzitizované k více alergenům. Při samostatném vyhodnocení byla v průběhu pylové sezóny břízy prokázána redukce jak celkového skóre symptomů rinokonjunktivitidy (DSS), tak i celkového skóre medikace (DMS) oproti placebu.
U pacientů s astmatem bylo prokázáno, že došlo k poklesu hodnocených příznaků astmatu, průměrného denního počtu užití SABA i případů nočního buzení pro astma, tato hodnocení však nebyla součástí plánovaného primárního endpointu studie.
Obr. 1: Snížení sledovaných parametrů (TCS, DSS, DMS) v průběhu pylové sezóny břízy1
Léčba byla obecně dobře tolerována. Většina nežádoucích účinků byla mírné nebo střední intenzity a reprezentována především lokální reakcí v místě podání. Jen velmi málo pacientů přerušilo léčbu.
Alergenová imunoterapie je unikátní a nenahraditelná biologická léčebná modalita v alergologii. Jde o jediný kauzální imunomodulační léčebný postup doporučený dle medicíny založené na důkazech k navození tolerance příčinného alergenu v případě inhalačních typů alergií u pacientů s alergickou rýmou a průduškovým astmatem.7
Itulazax, sublingvální lyofilizát s extraktem z pylu břízy (Betula verrucosa) 12 SQ-Bet, je v současnosti indikován pro terapii dospělých pacientů se středně závažnou až závažnou alergickou rinitidou nebo rinokonjunktivitidou vyvolanou pylem ze skupiny alergenů homologních s břízou. V randomizovaných klinických studiích bylo prokázáno, že terapie tímto přípravkem snižuje skóre symptomů rinokonjunktivitidy i potřebu úlevové medikace během pylové sezóny a zlepšuje kvalitu života pacientů.6
Publikovaná studie prokázala efektivitu a bezpečnost podávání sublingvální imunoterapie Itulazax u pacientů v dětském a dorostovém věku (5–17 let). Terapie vedla v průběhu pylové sezóny břízy k signifikantní a klinicky relevantní redukci příznaků alergické rinokonjunktivitidy a současně snížení potřeby doprovodné úlevové medikace. Tento efekt byl prokázán jak u pacientů monosenzitizovaných na pyl břízy, tak i u pacientů s polysenzitizací na více alergenů. V případě pacientů s astmatem bylo zaznamenáno zlepšení příznaků astmatu. Léčba touto sublingvální imunoterapií byla pacienty dobře tolerována.
Získáváme tak spolehlivá data o bezpečnosti a účinnosti užití této terapie u pacientů, získaná na základě zásad medicíny založené na důkazech (EBM).
Jakub Kodadský a Karel Vízner