VESTIGE (NCT04400318)2 byla randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná klinická studie, která se u pacientů se středně těžkým až těžkým astmatem zaměřila na zkoumání vlivu dupilumabu na změny ve struktuře a funkci dýchacích cest mj. s využitím funkčního zobrazovacího vyšetření (FRI) dýchacích cest.
Realizována byla v 72 klinických a výzkumných centrech 14 zemí. Do studie byli zařazeni dospělí pacienti se středně těžkým až těžkým astmatem se zánětem typu 2 (hladina eozinofilů ≥ 300 buněk/μl a FeNO ≥ 25 ppb) léčení střední nebo vysokou dávkou inhalačních kortikosteroidů (IKS) (a dalšími antiastmatiky).
Pacienti byli randomizováni v poměru 2 : 1 k přidání dupilumabu v dávce 300 mg s.c. jednou za dva týdny nebo placeba ke stávající léčbě. Randomizace byla stratifikována dle dávky IKS.
Primární cíle zahrnuly změnu podílu pacientů s FeNO pod 25 ppb ve 24. týdnu (coby markeru zánětu) a také procentní změnu vypočteného dechového objemu v plném nádechu na úrovni TLC – [s]iVaw za 24 týdnů.
Měření FeNO probíhalo s využitím přístroje Niox VeroPro, pro zjištění [s]iVaw byly využity postupy FRI (functional respiratory imaging). Jedná se o neinvazivní zobrazovací metodu, která umožňuje kvantitativní hodnocení plicní funkce a struktury. Kombinuje CT skenování s výpočtem fluidní dynamiky. Tradiční měření plicních funkcí (jako je FEV1 a FVC) poskytují informace o stavu plic jako celku, ale neukazují, odkud vydechovaný vzduch pochází. Informace o dílčích oblastech plic jsou mnohdy klíčové pro pochopení patofyziologie. Pro analýzu FRI byly provedeny HRCT skeny plic, které byly zpracovány pomocí specializovaného softwaru, jenž vytvořil trojrozměrný model struktur dýchacích cest, pracoval s jednotlivými segmenty plic a provedl výpočet funkčních parametrů, jako objem a odpor dýchacích cest, tloušťka stěny dýchacích cest, ventilační objemy a objem hlenu.