Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Dymistin – nová možnost léčby rýmy


Jarmila Formanová

Alergologie a klinická imunologie, Třebíč


Souhrn

Rýma akutní nebo chronická je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Častým příznakem je svědění v nosu, někdy sekrece z nosu (která ale není vždy přítomna), objevuje se i kýchání. Vážnějším příznakem je pak otok nosní sliznice, který může být provázen i ztrátou čichu. Alergická rýma má velký negativní dopad na kvalitu života pacienta. Počet pacientů s alergickou rýmou stále narůstá.

Klíčová slova

  • alergická rýma
  • flutikason propionát
  • azelastin

Keywords

  • allergic rhinitis
  • fluticasone propionate
  • azelastine

 


Úvod

 

Léčba chronické rýmy je prováděna několika způsoby, medikamentózně, úpravou životního prostředí, chirurgicky, metody se vzájemně kombinují.

            Poslední roky máme na českém trhu k dispozici řadu lokálních přípravků k léčbě rýmy. Jedním z nových preparátů, který představuje novou generaci léčby, je nosní spray Dymistin. Působí na nosní i oční příznaky při alergické rýmě, obsahuje kombinaci lokálního antihistaminika (azelastin hydrochlorid) a kortikosteroidu (flutikason propionát).

 

Kazuistika 1

 

Jedná se o 39letého muže (nar. 1978), který byl vyšetřen pro opakované intermitentní rýmy od 25 let věku s postupným přechodem do chronické celoroční rýmy. Od 35 let věku docházelo k nárůstu potíží, objevila se celodenní i noční rýma, střídavě vodnatá rýma a obturace nosní sliznice, která pacienta obtěžovala i v noci. Zpočátku užíval dekongestiva, postupně topické steroidy, které byly nasazeny na ORL (mometason furoát, budesonid – Tinkair 100 µg). Pro totální obturaci nosní sliznice byl v lednu 2017 v ORL ambulanci přeléčen dávkou systémového kortikoidu – prednisonu 20 mg – a odeslán k alergologickému vyšetření.

 

Laboratorní vyšetření

IgE 231 IU/ml, KO + diff. v normě, výtěr z nosu negativní. Alergologickými prick testy nebyla prokázána alergie na inhalační alergeny.

 

Léčba

Po alergologickém vyšetření byl nasazen místo stávající medikace Dymistin 1x denně 2 vstřiky do obou nosních dírek, doplněno antihistaminikem bilastin (Xados 20 mg) 1 tabletu na noc. Do dvou týdnů rýma ustala, pacient vysadil po třech měsících perorální antihistaminika a užívá jen lokální léčbu přípravkem Dymistin.

 

Kazuistika 2

 

Pacientka ve věku 39 let, pracuje v LDN jako zdravotní sestra (denně kontakt s desinfekčními prostředky).

            V 35 letech věku se v graviditě objevila těhotenská rýma. I po ukončení gravidity spontánním abortem rýma přetrvávala celoročně. Pacientka měla projevy opakovaného kýchání, měla vodnatou rýmu střídavě s obturací nosní sliznice. Zhoršily se i migrenózní bolesti hlavy, se kterými je od 20 let věku léčena v neurologické ambulanci. Praktickým lékařem jí byla nasazena antihistaminika, ale došlo ke zhoršení migrenózních bolestí hlavy. Pro výrazné potíže byla odeslána k alergologickému vyšetření.

 

Laboratorní vyšetření

KO v normě, v diff. KO eozinofilie 8,3 %, IgE 53 IU/ml, výtěr z nosu negativní. Alergologickým vyšetřením byla prokázána alergie na pyl obilovin (pšenice, žito), pyly travin.

 

Léčba

Po nasazení Dymistinu v kombinaci s perorálním antihistaminikem bilastin (Xados 20 mg) na pylovou sezónu došlo cca do týdne k výrazné úlevě. V současné době je stále medikace aktuální, pacientka nemá větší potíže a nedošlo ani ke zhoršení bolestí hlavy.

 

Závěr

 

U obou uvedených kazuistik ukázala léčba přípravkem Dymistin velmi pozitivní efekt, výrazně zvýšila kvalitu života pacientů, stále probíhá za pravidelných kontrol.

 

MUDr. Jarmila Formanová

Alergologická ambulance

Vltavínská 1289

674 01 Třebíč


 

Publikováno: Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL 14, 3, 2017.