Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Sdělení z XXVII. setkání pneumologů a XI. setkání pneumologů a pneumochirurgů v Emauzském klášteře


 


mp3_2022_4_obr2_benes_vokurka_zahajeni.jpg
mp3_2022_4_obr3_zackova.jpg
mp3_2022_4_obr_4_pafko_zanrova_prednaska.jpg

Pod patronací České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP v odborné spolupráci s Pneumologickou klinikou 1. LF UK a FTN a Klinikou hrudní chirurgie 3. LF UK a FTN a za organizačního zajištění od Galén-Symposion se 2. června 2022 uskutečnilo setkání pneumologů a pneumochirurgů. V tento den prostory Emauzského kláštera navštívilo přes 130 odborníků v oborech pneumologie a hrudní chirurgie.

Sympozium zahájila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D. s děkanem 1. LF UK prof. MUDr. Martinem Vokurkou, CSc. a ředitelem Fakultní Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Zdeňkem Benešem, CSc. Za přínos české pneumologii obdržela čestné členství pneumologické společnosti MUDr. Pavla Žáčková.

 V červnu proběhly volby do výboru ČPFS, podle sdělení bude od června společně zasedat starý i nově zvolený výbor, kde si všichni předají své úkoly a povinnosti. Funkční období nového výboru začíná v září 2022.

Program konference byl velice bohatý a věnoval se aktuálním tématům spojujícím pneumologii a hrudní chirurgii. V úvodním bloku – Plicní onemocnění nejen dnešní doby v přednášce na téma Program časné detekce karcinomu plic zahájen 1. 1. 2022 od MUDr. Ivany Čierné Peterové se mohli posluchači dozvědět o komplexním výčtu institucí, které zastřešují tento projekt. Mimo jiné seznámila své kolegy s veškerou potřebnou dokumentací a vysvětlila vstupní a výstupní kritéria pro zařazení pacientů do programu. Stejnému tématu se ve svém sdělení věnovala i prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., připomněla, že se týká kuřáků a bývalých kuřáků ve věku 55–75 let, kteří vykouřili za svůj život množství cigaret odpovídají počtu 20 cigaret denně po dobu 20 roků. Podrobnosti jsou k dispozici na stránkách ČPFS.

MUDr. Lucie Heribanová seznámila přítomné s problematikou idiopatického hypereozinofilního syndromu (HES). Ten je definován jako hypereozinofilie v krvi ≥ 1,5 × 109/l trvající minimálně šest měsíců, s orgánovým postižením, po vyloučení hematologické (klonální eozinofilie, přítomnost klonálních nebo genotypicky abnormálních T lymfocytů) nebo jiné sekundární příčiny (např. parazitární onemocnění, infekční příčiny, malignity). Častá primární klinická manifestace HES postižením plicního parenchymu (obraz eozinofilní pneumonie) a/nebo dýchacích cest (obraz těžkého eozinofilního asthma bronchiale) je důvodem, proč se diagnostikou a další péčí o tyto pacienty musí zabývat i pneumolog. Základem léčby HES je i nadále systémová kortikoterapie, v úvodu v dávce odpovídající prednisolonu 1 mg/kg/den s rychlým poklesem na dávku udržující počet eozinofilů v krvi < 1,50 × 109/l s plnou kontrolou symptomů. V případě nutnosti dlouhodobé terapie, recidivující hypereozinofilie nebo u stavů vyžadujících vysoké dávky systémové kortikoterapie k udržení kontroly nad onemocněním je možné využít i anti-IL5 léčbu nebo kombinovanou imunosupresi.

Přednášku s názvem Změní uprchlická krize situaci tuberkulózy v České republice? měl MUDr. Jiří Wallenfels.

Ukrajina je v rámci Evropy jednou ze zemí s vysokou prevalencí TBC. Odhadovaný výskyt TBC je zde 73 případů na 100 000 obyvatel. V roce 2020 bylo nahlášeno 19 521 případů TBC, což je 45 případů na 100 000 obyvatel. V 33 % bakteriologicky ověřených plicních TBC se jednalo o případy rifampicin rezistentní nebo multirezistentní TBC (RR/MDR-TBC). Výskyt RR/MDR-TBC je zde 9. nejvyšší na světě v absolutních číslech a 7. nejvyšší v relativních ukazatelích. 22 % pacientů s TBC na Ukrajině je současně HIV pozitivní. Novější údaje než za rok 2020 nejsou k dispozici.

Plošné testování uprchlíků nebylo doporučeno (WHO). Relevantní české odborné společnosti doporučují provést u přistěhovalců ze zemí s výskytem TBC vyšším než 60 případů na 100 000 obyvatel (tj. i u uprchlíků z Ukrajiny) prohlídku na možnou přítomnost TBC před nástupem do školky, školy, práce v rozsahu cíleného vyšetření s důrazem na epidemiologickou anamnézu a skiagram hrudníku (s výjimkou těhotných žen).

Očkování českých dětí proti TBC se v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny nemění, postupuje se i nadále podle vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, v platném znění, tj. očkovány jsou pouze děti s indikacemi (ve vyšším riziku TBC). Přednáška vyvolala bohatou diskusi ohledně výskytu multirezistentní tuberkulózy.

 

Zvukový a obrazový záznam konference je k dispozici (zde).