Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Alergická rinitida


 

 

Alergická rýma (AR) je systémové onemocnění s nosními a často očními příznaky. Základem je eozinofilní zánět nosní sliznice zprostředkovaný IgE. Prevalence ve světě stále stoupá, v české populaci dosahuje až 19 %. Podle globální iniciativy ARIA se dělí na intermitentní a perzistující, podle tíže na lehkou, středně těžkou a těžkou. AR je pre-astmatický stav. Léčebný program je komplexní, zahrnuje edukaci pacienta, snížení nebo vyřazení expozice příčinným alergenům, farmakoterapii a specifickou alergenovou imunoterapii. Hlavní výzvou pro praxi je „alergickou rýmu nepodceňovat, včas léčit“.

 

Rýma je projevem zánětu nosní sliznice alespoň s jedním z příznaků: kýchání, svědění nosu, zvýšená sekrece (rhinorrhoea), snížený čich. Příznaky se objevují dva nebo více dnů v řadě a trvají déle než jednu hodinu. Trvají-li příznaky déle než 4 týdny, vracejí se nebo se zhoršují, přechází rýma akutní do formy rýmy chronické. Funkce nosu je narušena: oslabuje se jeho funkce filtru pro zachycení zevních nečistot, oslabuje se jeho klimatizační funkce pro regulaci teploty vdechovaného vzduchu a konečně může být zasažen jeden ze smyslů – zhoršuje se čich. Perzistující či chronická rýma ovlivňuje nepříznivě dýchání nosem, které je tím jediným správným způsobem dýchání. Pak se teprve rýma začne projevovat zhoršenou kvalitou života.


 

Špičák, V. Pediatr. praxi 14, 3: 161166, 2013.mp2_2021_4_aria_web_obr1.png

Klinické studie fáze III a Dymistin

přehled a výsledky klinických studií třetí fáze zkoušení fixní kombinace azelastin s flutikason propionátem u pacientů s alergickou rinitidou
Na www.viatris.eventura.cz byl zveřejněn archiv přednášek, které zazněly na multioborovém sympoziu Jak na anafylaxi a alergickou rýmu v roce 2021.

Záznam odborného programu sympozia je na těchto webových stránkách zveřejněn do 31. 8. 2021. Přístupové heslo zůstává stejné.
Pokud jste živé vysílání nestihli a nemáte heslo, vyplňte prosím registrační formulář na www.alergickarinitida.cz my vám pošleme přístupové údaje na vámi uvedený e-mail. 


baner.png